Drukuj

 

 „Pamiętamy o naszych bohaterach, a ksiądz Stanisław Brzóska jest naszym bohaterem” – tymi słowami podsumowuje III Pieszy Rajd Powstańczy jeden z jego głównych organizatorów, Sławomir Smolak. Rajd odbył się nocą z 19 na 20 stycznia. Udział w nim wzięło blisko 130 osób.

Fotogaleria by Paweł Przeździak (TPH Orlik )

Fotogaleria by Anna Kupińska ( podlasie24.pl )


Już po raz trzeci Łukowskie Stowarzyszenie Rozwoju oraz Towarzystwo Przyrodniczo – Historyczne Orlik oraz gminy Łuków i Wiśniew zaprosiły do udziału w III Pieszym Rajdzie Powstańczym imienia księdza Stanisława Brzóski – bohatera Powstania Styczniowego. Odbył się on nocą z 19 na 20 stycznia.

W tym roku Rajd wyruszył z Łazów. Miejsce wybrano nie przypadkowo. Tam bowiem, w piątkowy wieczór odbyła się ważna dla lokalnej społeczności uroczystość: nadanie rondu imienia adiutanta księdza Brzóski, Franciszka Wilczyńskiego, który urodził się w Łazach, i który w wieku zaledwie 22 lat zginął razem ze swoim dowódcą. Następnie grupa przeszła na łukowski cmentarz oddać hołd powstańcom styczniowym 

 

 
 

Pamięć o bohaterach powstania styczniowego była główną ideą rajdu. Rajdu, w którym udział wzięło blisko 130 osób. Celem ich nocnej wędrówki był pomnik księdza Brzóski w Jacie. Wyruszono tam z Łazów i z Wiśniewa. Grupa łukowska liczyła blisko 90 osób. Grupa wiśniewska 40. Obie spotkały się około północy w rezerwacie Jata. Wśród uczestników rajdu byli m.in. uczniowie z Radoryża Smolanego oraz klerycy z Seminarium w Opolu Nowym.

Grupa wiśniewska po pokonaniu 26 kilometrów wróciła do domu już samochodami. Natomiast grupa łukowska powróciła z Jaty pieszo. Zakończyli rajd przy Pomniku Powstańców Styczniowych na placu Narutowicza o godzinie 4.30.

Podczas Rajdu, dziękowaliśmy różnym osobom i instytucjom za wsparcie przedsięwzięcia. Wśród Przyjaciół naszego Rajdu znalazło sie m.in Katolickie Radio Podlasie, które otrzymało statuetkę „Przyjaciela Rajdu”. Dziękujemy.

PRZYJACIELE RAJDU Ks. Brzóski - TUTAJ

tekst: podlasie24.pl

foto: Pawle Przeździak / Anna Kupińska / Sławomir Smolak

Nadrzędna kategoria: Aktualności
Kategoria: Rajd im. Ks. S. Brzóski
Odsłony: 3822