Łukowskie Stowarzyszenie Rozwoju
Organizacja Pożytku Publicznego


Adres siedziby:
ul. Janiny i Antoniego Tryboniów 3a , 21-400 Łuków, Polska,
tel. mobile: +48509199705; +48603 853 438;
e-mail:lukowianin@wp.pl


  • KRS : 0000106750
  • REGON: 030881610
  • NIP: 825-191-62-49

Konto bankowe:
Bank Spółdzielczy w Łukowie
Nr 90 9204 0001 0019 1678 2000 0010


Adres Biura Stowarzyszenia:
ul. Chabrowa 6, 21-400 Łuków

2542320
Today
Yesterday
This Week
Last Week
This Month
Last Month
All days
187
961
3523
2534907
4476
37425
2542320

Your IP: 34.228.52.21
2023-12-08 03:02

Już po raz piąty z Łukowa wyruszył nocny marsz powstańczym szlakiem im. ks. Stanisława Brzóski. Podobnie jak rok temu piechurzy wyruszyli w dwóch grupach.

Jak co roku uczestnicy marszu wyruszyli z cmentarza parafialnego w Łukowie. Celem marszu jest m.in. upamiętnienie księdza Stanisława Brzóski - dowódcy i organizatora oddziałów chłopskich z czasów powstania styczniowego. Marsz wyruszył nie tylko z Łukowa, ale też z Wiśniewa. Wzięły w nim udział całe rodziny. Ponad 200 osób.To z jednej strony marsz to hołd oddany bohaterowi powstania styczniowego, z drugiej żywa lekcja historii o patriotyzmie i bohaterstwie mieszkańców ziemi łukowskiej.

Relacja Podlasie24.pl

Ponad 200 osób wzięło udział 17 stycznia w V Pieszym Rajdzie Powstańczym im. ks. Stanisława Brzóski. Celem nocnej wędrówki było uczczenie 157. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego, a miejscem spotkania był pomnik bohatera powstania księdza Stanisława Brzóski w rezerwacie Jata. Podczas uroczystości poinformowano o inicjatywie upamiętnienia kilkunastu Powstańców Styczniowych z terenu powiatu łukowskiego, którzy dożyli Wolnej Polski – w 1918 roku.


Rajd cieszy się z roku na rok coraz większą popularnością. Zapisy przyjmowano w Łukowie i w Wiśniewie. Do grupy łukowskiej zapisało się ponad 130 osób. W nocnej wyprawie wzięli udział po raz kolejny kadeci ze szkoły w Radoryżu Smolanym. Do łukowskiej grupy dołączył też ksiądz Andrzej Kieliszek, proboszcz parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Łukowie.

 Grupa z Wiśniewa liczyła ponad 80 osób. Wędrowała nocą pod przewodnictwem wójta Krzysztofa Kryszczuka. Silną reprezentację stanowili alumni z Seminarium Diecezjalnego. Przewodził im ojciec duchowny ksiądz Maciej Majek. Grupa wiśniewska pokonała nocą 25 kilometrów. Grupa łukowska miała ten sam odcinek, tyle że w obie strony.

 Uczestnicy Rajdu wyruszyli z Łukowa i Wiśniewa w piątkowy wieczór. W każdym z tych miejsc były sprawowane Msze Święte. Po nich ruszono na szlak. W grupie łukowskiej o bezpieczeństwo uczestników dbali strażacy ochotnicy z Gręzówki, w drugiej grupie - strażacy ochotnicy z Wiśniewa. Grupa łukowska miała po drodze godziną przerwę w Zalesiu, gdzie mieszkańcy przygotowali dla uczestników nocnej wyprawy ciepły poczęstunek.

 Wszyscy uczestnicy rajdu spotkali się około północy w rezerwacie Jata, przy pomniku księdza Stanisława Brzóski. Apel poległych odczytał jeden z kadetów ze szkoły w Radoryżu Smolanym.  Modlitwę Powstańców Styczniowych odczytał ks. Maciej Majek a błogosławieństwa zebranym udzielił ks. Andrzej Kieliszek.

 
Sławomir Smolak, który wspólnie z Robertem Wysokińskim są pomysłodawcami i głównymi organizatorami tego wydarzenia, przedstawił ich nową inicjatywę – upamiętnienie kilkunastu Powstańców Styczniowych z terenu powiatu łukowskiego, którzy dożyli Wolnej Polski – w 1918 roku. Ich nazwiska zostały umieszczone w specjalnym rozkazie Józefa Piłsudskiego z 21 stycznia 1919. Naczelnik Państwa uznał wówczas wszystkich weteranów Powstania Styczniowego za żołnierzy Wojska Polskiego z prawem noszenia munduru w dni uroczyste. Ustawą z 18 grudnia 1919 roku wszystkich żyjących wówczas weteranów zrywów niepodległościowych a więc także Powstania Styczniowego (było ich 3 644) awansowano na stopień podporucznika a dotychczasowych oficerów na stopień wyższy. Są wśród nich mieszkańcy Miasta Łuków oraz gmin Serokomla, Wojcieszków i Trzebieszów. W trakcie uroczystości zostały odczytane ich nazwiska a Sławomir Smolak zachęcił zebranych do wsparcia tej inicjatywy.

Ponadto z racji „małego” jubileuszu rajdu (organizowany po raz piąty) organizatorzy dziękowali wszystkim, którzy wspierali tę inicjatywę od jej początku. Podziękowania otrzymało m. in.: Katolickie Radio Podlasie oraz portal podlasie24.pl.   

Ostatnim punktem nocnej wyprawy było spotkanie przy ognisku. Stamtąd grupa wiśniewska odjechała autokarem. Ponad 40 osób z grupy łukowskiej wróciła pieszo. Oni zakończyli rajd przy Pomniku Powstańców Styczniowych na Placu Narutowicza o godzinie 5.00 rano.

Do udziału w tym wydarzeniu, organizowanym już po raz piąty, zaprosiły Łukowskie Stowarzyszenie Rozwoju, Towarzystwo Przyrodniczo - Historyczne ORLIK, Gmina Łuków, Gmina Wiśniew, Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Siedleckiej, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Koło Łuków, Nadleśnictwo Łuków i Lasy Państwowe. Patronat honorowy biskup siedlecki Kazimierz Gurda i Zarząd Główny Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Warszawie.

Patronat medialny nad V Pieszym Rajdem Powstańczym objęło m.in. Katolickie Radio Podlasie i portal podlasie24.pl.


Relacja VIDEO TVP 3 Lublin - tutaj


Fotorelacja Marcina Tomczaka  - tutaj


Fotki z drogi - więcej tutaj by Sławomir Smolak

5 rano przy pomniku powstańców w Łukowie

 

 


 

POWIAT ŁUKOWSKI

DOBRE MIEJSCE DLA
SPORTU


MIASTO ŁUKÓW
DOBRE MIEJSCE DLA
SPORTU
Lubelski Związek Piłki Nożnej

 

 

 


 

 


Aktualny czas w Łukowie

Łuków ul. Chabrowa

3 czujnik zakupiony przez UM Łuków ul. Ks. dr Mariana Bednarczyka 3 (przedszkole integracyjne), boczna Al. T. Kościuszki
NIESTETY TYLKO PODGLĄD


1 % dla na:
Orszak Trzech Króli,
sport, dzieci i młodzieży

aktywizację seniorów 60+