ŁUKOWSKI ALARM SMOGOWY
ZAGŁOSUJ NA NASZ PROJEKT BUDŻETU OBYWATELSKIEGO - CZY WIEM CZYM ODDYCHAM !!!
KARTA DO GŁOSOWANIA-POZYCJA NR 10
Głosy na projekty budżetu obywatelskiego będzie można oddawać w Punkcie Obsługi Interesanta Urzędu Miasta Łuków (ul. Piłsudskiego 14) w godzinach pracy urzędu, tj. 7:30 - 15:30 lub w Łukowskim Ośrodku Kultury (ul. Wyszyńskiego 20) w godz. 10:00 - 18:00.
Do piątku 25 marca trwać będzie głosowanie mieszkańców na projekty, które mogą być zrealizowane w pierwszej w historii łukowskiego samorządu edycji budżetu obywatelskiego. O realizację „walczy” 11 projektów zaproponowanych oddolnie przez mieszkańców. Miasto ma do wydania na ten cel 300 tys. zł.
- Szczegóły
- Sławomir Smolak
- Nadrzędna kategoria: Aktualności
- Kategoria: ŁUKOWSKI ALARM SMOGOWY
- Odsłony: 1836
BUDŻET OBYWATELSKI - Zagłosu na nasz proejkt: "CZY WIEM CZYM ODDYCHAM?"
Już 14 marca ruszy głosowanie na projekty do zrealizowania ze środków Łukowskiego Budżetu Obywatelskiego. Po raz pierwszy w historii samorządu w Łukowie to właśnie mieszkańcy zadecydują, na co wydać część miejskich pieniędzy. W sumie do wyboru będzie aż 11 propozycji inwestycji zgłoszonych przez łukowian.
ZAGłOSUJ NA NASZ PROJEKT I DOWIEDZ SIĘ CZYM ODDYCHASZ?
Zakwalifikowany do głosowania projekt do zrealizowania ze środków Łukowskiego Budżetu Obywatelskiego pn. „Czy wiem czym oddycham?”. Poniżej prezentujemy opracowany przez wnioskodawcę opis zgłaszanego projektu, lokalizacje projektu, uzasadnienie realizacji projektu i jego szacunkową wartość.
Opis zgłaszanego projektu:
Celem projektu jest monitoring zanieczyszczenia pyłowego i gazowego powietrza na obszarze Łukowa poprzez zakup dodatkowych czujników zanieczyszczeń pyłowych oraz czujników gazowych i umiejscowienie ich przy głównych obiektach publicznych należących do Miasta. W efekcie powstanie sieć monitoringu zapylenia i zanieczyszczeń gazowych na obszarze miasta.
- Szczegóły
- Sławomir Smolak
- Nadrzędna kategoria: Aktualności
- Kategoria: ŁUKOWSKI ALARM SMOGOWY
- Odsłony: 1726
Czy wiesz, czym oddychasz ? MY NIE A CHCEMY WIEDZIEĆ !!!
- Szczegóły
- Super User
- Nadrzędna kategoria: Aktualności
- Kategoria: ŁUKOWSKI ALARM SMOGOWY
- Odsłony: 1618
Czujniki pyłowe jakości powietrza w Łukowie - Całościowe dane dla miasta Łuków !!!!!!
Czujnik Łukowskiego Alarmu Smogowego: ul. Chabrowa od roku 2018.
Czujniki miejskie: zakupione w 2021 r.
- Szczegóły
- Super User
- Nadrzędna kategoria: Aktualności
- Kategoria: ŁUKOWSKI ALARM SMOGOWY
- Odsłony: 2104
RAPORT Z BADANIA ZANIECZYSZCZEŃ POWIETRZA W ŁUKOWIE
jaki został przeprowadzony na zlecenie Miasta Łuków.
Badanie odbyło się w środę i czwartek 24 i 25 marca br.Raport otrzymaliśmy w trybie informacji publicznej.Wykorzystano źródło zdjęcia ze strony internetowej miasta Łuków (http://www.lukow.pl/start/aktualnosci/1231-dron-w-walce-z-zanieczyszczeniem-powietrza)
- Szczegóły
- Sławomir Smolak
- Nadrzędna kategoria: Aktualności
- Kategoria: ŁUKOWSKI ALARM SMOGOWY
- Odsłony: 2158
JAKOŚĆ POWIETRZA W ŁUKOWIE MA ZNACZENIE. CZY WIESZ CZYM ODDYCHASZ?
Poziom zanieczyszczenia powietrza z roku na rok rośnie, znacznie szybciej niż świadomość zagrożeń, jakie za nim idą. Smog w Polsce zabija podstępnie i w pierwszej kolejności atakuje osoby, które już wcześniej cierpiały z powodu przewlekłych schorzeń. Wpływ zanieczyszczenia powietrza na ludzi na pierwszy rzut oka jest mniej widoczny niż np. wypadki samochodowe, które pobudzają wyobraźnię. Aby ograniczyć ich liczbę, podejmowane są kolejne działania. Podobnie należy postępować w trakcie batalii o świeże powietrze. Niestety, te niezbędne kroki wciąż są odkładane w czasie. Zintensyfikowanie pracy na rzecz czystego powietrza przyniesie korzyści dla wszystkich, przede wszystkim podniesie komfort życia.[1]
W Łukowie do 2 lat kondycja jakości powietrza zajmuje się Łukowskie Stowarzyszenie Rozwoju. Po alarmach, jakie stowarzyszenie podniosło w ubiegłym roku w styczniu, kiedy pomiar jakości powietrza przekroczył o ponad 1000 % normy zapylenia do działań włączyło się Miasto Łuków zakupując jeden czujnik (ul. Ks. M Bednarczyka) oraz przyjmując program niskiej emisji – wymiany pieców. Jednak działania te są niewystarczające o czym świadczy chociażby styczeń tego roku.
Wtorek, 18 stycznia 2021 r. przyniósł kolejny niechlubny rekord zanieczyszczenia powietrza.
W Łukowie funkcjonuje 4 różne stacje kontroli powietrza, poza systemem GIOŚ (Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska: http://powietrze.gios.gov.pl), który nie ma tutaj swoich stacji pomiarowych L. Są dwie stacje Airly[2]: ul. Chabrowa i Wyszyńskiego, stacja Syngeos[3] (przedszkole przy ul. Ks. dr. M.Bendarczyka) i stacja Luftdaten przy ul. Studzieńskiego.
W godzinach wieczornych przy temperaturach sięgających -16 st. C stacja Syngeos przy przedszkolu na ul. Ks. M. Bednarczyka o godzinie 19.30 zanotowała zanieczyszczenie pyłami 2.5 PM na poziomie 2141 % (dane podane przez aplikację Kanarek[4]). W zakresie pyłów 10 PM zanieczyszczenie to osiągnęło swoje apogeum na poziomie 1051 %.
Przy ul. Wyszyńskiego stacja pomiarowa Airly zanotowała zanieczyszczenie na poziomie 1092 % 2.5 PM i 960 % pyłami 10 PM.
Stacja pomiarowa przy ul. Chabrowej zanotowała o godzinie 22 zanieczyszczenie na poziomie 1280 % zanieczyszczeń pyłami 2.5 PM i 1184 % pyłami 10 PM
Stacja Luftdaten (aplikacja Kanarek) przy ul. M. Studzieńskiego o 16.13 zanotowała
Nie mamy niestety danych o tendencji dobowej, więc nie wiemy, czy i jak jakość powietrza zagraża życiu mieszkańców. Stacje te podaja dane na daną chwilę i pokazują pewna tendencję pogarszania się jakości powietrza w zimie na obszarze Łukowa. Wystarczy nistet wyjść na tzw. „świeże powietrze”, aby wiedzieć o co chodzi.
Wszystkie stacje pomiarowe badają stopień zapylenia powietrza.
Jakie dane badamy?
Pyły PM2.5 – najbardziej szkodliwe zanieczyszczenie
PM2.5 to aerozole atmosferyczne, których średnica nie jest większa niż 2.5 mikrometra. Tego rodzaju pył zawieszony jest uznawany za najgroźniejszy dla zdrowia człowieka. Wszystko dlatego, że pył jest bardzo drobny, a w takiej postaci może się przedostać bezpośrednio do krwiobiegu. To właśnie ten rodzaj pyłu zawieszonego jest odpowiedzialny za:
• nasilenie astmy
• osłabienie czynności płuc
• nowotwory płuc, gardła i krtani
• zaburzenia rytmu serca
• zapalenie naczyń krwionośnych
• miażdżycę
• niższą masą urodzeniową dziecka i problemy z oddychaniem, gdy było ono narażone na kontakt z pyłami w trakcie rozwoju płodowego
• nasilenie objawów chorób związanych z układem krwionośnym i oddechowym.
Pył zawieszony PM2.5 posiada odpowiednie normy, po których przekroczeniu ogłaszany jest alarm. W związku z tym wielu osobom wydaje się, że zwykłe powietrze jest od niego wolne, jednak to nieprawda. W Polsce za normę uważa się niestety stężenia dosyć wysokie, a w niektórych miejscach alarm nie jest zbytnio nagłaśniany, bądź też ogłaszany tak często, że niewielu ludzi się tym przejmuje. Na przykład w Krakowie rzadko można zauważyć osoby w maskach antysmogowych, chociaż powietrze jest naprawdę złej jakości. Warto dodać – dla jasności – że WHO ustaliło normę średniego dobowego stężenia pyłu zawieszonego PM2.5 na 25 mikrogramów na metr sześcienny, a roczna norma to 10 mikrogramów na metr sześcienny.
Pyły PM10 – szkodliwy pył zawieszony
PM10 to mieszanina zawieszonych w powietrzu cząsteczek, których średnica nie przekracza 10 mikrogramów. Jest szkodliwy z uwagi na zawartość takich elementów jak benzopireny, furany, dioksyny – jednym słowem, rakotwórcze metale ciężkie. Norma średniego, dobowego stężenia tego pyłu wynosi według WHO 50 mikrogramów na metr sześcienny, a roczna 20 mikrogramów na metr sześcienny. Warto jednak wiedzieć, że informację o przekroczonych normach ogłasza się, gdy dobowe stężenie PM10 wyniesie 200 mikrogramów na metr sześcienny – widać więc doskonale jak często wszyscy myślimy, że powietrze jest w porządku, podczas gdy jest ono bardzo zanieczyszczone, jednak nie został jeszcze osiągnięty poziom alarmowy.
PM10 to pył zawieszony, który przede wszystkim wpływa negatywnie na układ oddechowy. To właśnie on odpowiada za ataki kaszlu, świszczący oddech, pogorszenie się stanu osób z astmą czy za ostre, gwałtowne zapalenie oskrzeli. W sposób pośredni PM10 wpływa również negatywnie na resztę organizmu, między innymi zwiększając ryzyko zawału serca oraz wystąpienia udaru mózgu. Benzopiren jest również silnie rakotwórczy. Jak zatem widać, aerozole atmosferyczne tego typu są bardzo szkodliwe dla człowieka.
Problemem Łukowa jest brak stacji pomiarowych składu chemicznego powietrza. Nikt nie wie czym oddychamy.
Od 2 lat Łukowskie Stowarzyszenie Rozwoju (www.lukow.org.pl) monitoruje i ostrzega , ale z niewielkim skutkiem. Miasto co prawda wdraża program niskiej emisji tj., wymianę pieców. Brak takich działań w gminach okalających miasto. Potrzebna jest współpraca lokalnych samorządów, aby mieszkańcom żyło się lepiej.
Co można zrobić?
Wg naszej oceny należy:
1) wymienić wszystkie piece w Łukowie i gminie Łuków, aby jakość powietrza mogła ulec poprawie. To jednak zależy od władz samorządowych miasta i gminy.
2) dywersyfikować źródła ogrzewania z naciskiem na gaz i ogrzewania elektryczne przy współudziale fotowoltaiki, aby to było opłacane. W maire możliwości będzie to opłacalne przy współudziale dotacje zewnętrznych
3) zapoczątkować badania jakość powietrza pod kątem składu chemicznego.
Że jakość powietrza ma znaczenie, wszyscy wiemy. Pytanie retoryczne: Co jest ważniejsze dla naszego zdrowia to po czym chodzimy, czy to czym oddychamy?
Gdzie łatwo znaleźć te informacje?
· Strona Łukowskiego Stowarzyszenia rozwoju: www.lukow.org.pl – monitoring stacji Airly (ul. Chabrowa i Wyszyńskiego) plus linki do pozostałych stacji syngeos
· Miasto Łukow na jednoastację pomiarowa przy przedszkolu na ul. Ks. dr. M. Bednarczyka (www.lukow.pl)
· Aplikacja Kanarek tylko na telefon – pokazuje stację Luftdaten przy ul. M. Studzieńskiego
Źródła opracowania:
Portal Syngeos (www.syngeos.pl); Portal Airly (https://airly.org/map/pl/); https://pl.wikipedia.org/wiki/PM2,5; https://pl.wikipedia.org/wiki/PM10
Aplikacja Kanarek dostępna jest na telefony. Poszczególne aplikacje dostępne sa na telefon. Zachęcamy do pobierania.
[1] Portal Syngeos (www.syngeos.pl)
[2] Portal Airly (https://airly.org/map/pl/) dostępny jest także w aplikacji na telefon
[3] Portal Syngeos (www.syngeos.pl) – aplikacja dostępna na telefon
[4] Aplikacja Kanarek dostępna jest na telefony.
- Szczegóły
- Sławomir Smolak
- Nadrzędna kategoria: Aktualności
- Kategoria: ŁUKOWSKI ALARM SMOGOWY
- Odsłony: 2570
Kominki i mróz… Kiedy Miasto Łuków będzie miało lokalny Program Ochrony Powietrza?
W najbliższych dniach prognozowany jest duży mróz, niewielka prędkość wiatru i brak opadów. Takie warunki pogodowe będą sprzyjały wystąpieniu wysokich stężeń zanieczyszczeń powietrza, głównie pyłu zawieszonego ale także B(a)P. Można spodziewać się, że średnie dobowe stężenie pyłu PM10 przekroczy jeden z trzech tzw. poziomów zagrożenia:
Poziom 1 (żółty) ryzyko przekroczenia poziomu dopuszczalnego (średnie dobowe stężenie pyłu PM10 powyżej 50 µgm-3)
Poziom 2 (pomarańczowy) – ryzyko przekroczenia poziomu informowania (średnie dobowe stężenie pyłu PM10 powyżej 100 µgm-3)
Poziom 3 (czerwony) – ryzyko przekroczenia poziomu alarmowego (średnie dobowe stężenie pyłu PM10 powyżej 150 µgm-3)
- Szczegóły
- Sławomir Smolak
- Nadrzędna kategoria: Aktualności
- Kategoria: ŁUKOWSKI ALARM SMOGOWY
- Odsłony: 2690
Naukowcy z całego świata ogłaszają klimatyczny stan wyjątkowy. Łukowie gdzie jesteś ?
Zapraszamy do zapoznania się z polskim tłumaczeniem apelu naukowców z całego świata pt. „World Scientists’ Warning of a Climate Emergency”, który ukazał się w BioScience pod koniec 2019 roku. Tłumaczenie zrealizowano na zlecenie Wydziału Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
- Szczegóły
- Super User
- Nadrzędna kategoria: Aktualności
- Kategoria: ŁUKOWSKI ALARM SMOGOWY
- Odsłony: 4498
SMOG - POLSKA SKALA MASKUJE PROBLEM
- Szczegóły
- Sławomir Smolak
- Nadrzędna kategoria: Aktualności
- Kategoria: ŁUKOWSKI ALARM SMOGOWY
- Odsłony: 3921
Baza wiedzy - CZYSTE POWIETRZE w ŁUKOWIE
SMOG w Polsce, domy jednorodzinne i CO2
- Szczegóły
- Sławomir Smolak
- Nadrzędna kategoria: Aktualności
- Kategoria: ŁUKOWSKI ALARM SMOGOWY
- Odsłony: 3933
All That Smog [Cały ten smog] - documentary on polluted air and health
- Szczegóły
- Sławomir Smolak
- Nadrzędna kategoria: Aktualności
- Kategoria: ŁUKOWSKI ALARM SMOGOWY
- Odsłony: 4770
SMOG NAD ŁUKOWEM – wideo by Telewizja Master TV
- Szczegóły
- Super User
- Nadrzędna kategoria: Aktualności
- Kategoria: ŁUKOWSKI ALARM SMOGOWY
- Odsłony: 5449
Raport o stanie powietrza w Polsce w latach 2017-2019
Poniżej znajdziesz link do raportu #OddychajPolsko przygotowanego przez Airly i Onet.
- Szczegóły
- Sławomir Smolak
- Nadrzędna kategoria: Aktualności
- Kategoria: ŁUKOWSKI ALARM SMOGOWY
- Odsłony: 6768
Strona 1 z 2
- start
- Poprzedni artykuł
- 1
- 2
- Następny artykuł
- koniec